Jakie są korzyści zdrowotne apiterapii?
Apiterapia to przebywanie w specjalnie do tego przygotowanym domku razem z pszczołami zamkniętymi w podwójnie osiatkowanych ulach. Domek jest tak skonstruowany, że pszczoły nie mają bezpośredniego kontaktu z człowiekiem.
Powietrze wolne od bakterii
Wysoka temperatura (25 – 38 stopni) występująca w ulu oraz wysoka wilgotność wytwarzają mikroklimat, który nie pozwala rozwijać się drobnoustrojom, bakteriom, wirusom ani chorobotwórczym grzybom.
Głęboki relaks
Taki seans sprawia, że nasz organizm się uspokaja, odpręża oraz uodparnia. Przez odpowiednie, zabezpieczone otwory, z uli wydobywa się powietrze. Wibracje powstałe w ulu też korzystanie wpływają na ogólny stan organizmu.
Korzyści zdrowotne
Zapach świeżego miodu, propolisu, wosku, pyłku pszczelego ma korzystny wpływ na układ nerwowy, oddechowy, sercowo-naczyniowy oraz poprawia jakość snu. Flawonoidy znajdujące się w ulu neutralizują wolne rodniki odpowiedzialne za proces starzenia.
Korzystanie z dobrodziejstw, jakie zawdzieczamy pszczołom pochodzi ze starożytnego Egiptu i Chin. Grecy i Rzymianie również używali produktów pszczelich do celów leczniczych, gdzie jad pszczeli był używany do leczenia bólu stawów spowodowanego zapaleniem stawów.
Wskazania
-
ciągłe zmęczenie, bezsenność
-
choroby układu nerwowego (niedowład nerwów, stwardnienie rozsiane)
-
choroby serca (apiterapia reguluje ciśnienie krwi)
-
choroby układu moczowego (zapalenie nerek, zapalenie gruczołu krokowego)
-
choroby reumatyczne
-
stany migrenowe oraz chroniczne bóle głowy
-
astma oskrzelowa
-
zapalenie zatok (jamy ustnej, gardła, migdałków, przewlekłego kataru)
- nadczynność/niedoczynność tarczycy
Apiterapia może obejmować wszystkie produkty wytwarzane przez pszczoły miodne:
-
Pyłek kwiatowy (Zawiera dużą liczbę witamin i składników odżywczych).
-
Pierzgę (Połączenie wosku pszczelego, żywic drzewnych, miodu i enzymów wytwarzanych przez pszczoły w celu ochrony ula przed zagrożeniami zewnętrznymi, takimi jak bakterie lub wirusy. Dzięki temu posiada silne właściwości przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne).
-
Propolis
-
Mleczko Pszczele (Królowa odżywia się tym pokarmem przez całe życie, wzbogaconym dodatkowo przez pszczoły w enzymy. Zawiera dużą liczbę dobroczynnych witamin).
-
Wosk Pszczeli (Pszczoły miodne wytwarzają wosk pszczeli do budowy ula i przechowywania zarówno miodu, jak i pyłku).
-
Jad Pszczeli
-
Miód (wytwarzany przez pszczoły w zależnosci od wystepującego pożytku).
Przeciwwskazania
Nie są znane żadne przeciwwskazania do korzystania z apiterapii.
Mimo że apidomek jest bezpieczny, osoby uczulone na jad pszczeli powinny unikać miejsc, w których mimo najlepszych starań może dojść do użądlenia — kwitnących ogrodów, sadów i pasiek.
Informacje praktyczne
-
Z apiterapii można korzystać w miesiącach lipiec i sierpień.
-
Podczas seansu można wygodnie siedzieć lub leżeć.
-
Seanse powinny trwać od 30 minut do godziny.
-
Nawet 20 minut w apidomku wpływa korzystnie na nasz stan zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
-
Długość seansu zależy tylko od osoby korzystającej z apiterapii.
-
Apidomki pozbawione są dostępu do elektryczności ze względów zdrowotnych pszczół i osób przebywających w domku. Niewskazane jest także wnoszenie urządzeń elektronicznych.
Uwaga: Domki zabezpieczone są w taki sposób, aby pszczoły nie użądliły osób korzystających z inhalacji. Mimo największych starań w dowolnym miejscu nieopodal, na łące czy w lesie mogą znaleźć się pszczoły, czy inne owady, które mogą użądlić człowieka.
Podczas jednego seansu mogą przebywać minimum 2 osoby, maksymalnie 4 osoby w domku.